Türkçe

VIOME işçileri ve dayanışma meclisinin, fabrikanın kapatılması tehlikesine karşı acil uluslararası dayanışma çağrısı


Bütün dostlarımıza,

VIOME’nin mücadelesi yeni bir dönüm noktasına geldi. Geçen yaz VIOME fabrikasını iflas ettiren fransız şirketi Lafarge’dan sonra şimdi de yeni yönetim eski mal sahipleriyle fabrikayı kapatmak için bir komplo hazırlamaya başladı. 23 Mart’ta VIOME mücadelesinin geleceği için önemli bir dava görülecek. Tabi ki biz yargıcın kararı ne olursa olsun fabrikada kalmaya kararlıyız fakat bu önemli bir hukuki savaş ve bizim bütün gücümüzü mobilize etmemiz şart.

Nasıl yardımcı olabilirsiniz?

1)Bu mesajı okuyun (bu mesajın İngilizce ve İspanyolcası da mevcuttur), yayın ve imzalayın; kendi isminizle, kolektifinizin adıyla, ya da bulunduğunuz yerin ismiyle.
2)VIOME işçilerine kısa bir dayanışma mesajı yollayın (mümkünse İngilizce ya da Yunanca), bu mesajlar 20 ve 23 Mart’taki protestolarda tercüme edilecek ve okunacaktır.
3) Üyesi olduğunuz kolektifin bir dayanışma pankartıyla resmini yollayın. Bu resme kolektifinizin adını ve yerini ekleyin. Bu fotoğraflar bizim websitemizde yayınlanacaklar.

Sahip olduğunuz zaman ve enerjiye göre, yukarıdakilerden sadece birini ya da tamamını yapabilirsiniz!

Lütfen imzalarınızı, mesajlarınızı ve fotoğraflarınızı 19 Mart Çarşamba’ya kadar bu mail adresine (protbiometal@gmail.com ) gönderin

Dayanışmayla
VIOME Dayanışma inisiyatifi adına


Not: VIOME hakkında daha fazla bilgi için: http://www.viome.org/p/normal-0-false-false-false-tr-x-none-x.html
------------------------------------------------------------------------
Beraber makinelerin çalışmasını sağlayabiliriz – Vio.Me.’nin dayanışmacı-destekçilerinden biri olun
Biz, bize -birikmiş ve vadesi geçmiş - büyük miktarlarda para borçlu işverenimiz tarafından terk edilen Vio.Me. işçileri olarak fabrikayı çalıştırmaya ve kapitalizmin krizi ve ona bağlı düzenlemelerin işçi karşıtı buyruklarına karşı hayatta kalmaya karar verdik.
Şimdiye kadar toplam iki buçuk yıldır (tüm toplumun çile içerisindeyken ) biz tam demokrasi ve yataylığın gücüyle hayatta kalmaya, güçlü durmaya, enerjik olmaya ve kişisel depresyonlara yenik düşmemeye çalıştık.
İşgal edip, çalıştırdığımız fabrikamızda, biz tam da yöneticiler ve ana akım medya ve onların yardakçılarının işçi sınıfının asla yapamayacağını iddia ettikleri şeyi yaptık.
Biz sadece hayatta kalmadık, aynı zamanda işçi denetimi ve işçilerin öz-yönetimi yoluyla çalıştırdığımız fabrikanın yeniden açılmasını sağladık.
Günlük mücadelemiz ve Çalışma Bakanlığı ile yapılan pek çok toplantı sonunda, vizyonumuzu hayatta gerçekleştirmek için olanak sağlayan bir çözüm geliştirmeyi başardık.
Bugün, bir kez daha, ilk andan beri yanımızda duran bütün insanlara ve bize devam etmek için cesaret veren meslektaşlarımıza çağrı yapıyoruz.
Bugün, “dayanışmacı-destekçisi” olarak herkesi birlikte mücadeleye devam etmeye çağırıyoruz. Bu şekilde toplumun geniş kesimlerini fabrikanın demokratik örgütlenmesine dâhil etmeyi planlıyoruz. Biz patronsuz ve sömürüsüz bir dünya için, fabrikaların işçilerin ellerine geçmesi için herkesi bu mücadelenin bir parçası olmaya davet ediyoruz.
Dayanışmayla
Vio.Me. İşçileri

"Dayanışmacı-destekçi" (Solidarity Supporter) kimdir:, Vio.Me. kooperatifi toplumun tüm kesimleri ile sürekli temas halinde olabilmek için, yeni tüzüğü ile "dayanışmacı-destekçi" statüsünü tanımladı. Bu statü ufak fakat düzenli bir katkı karşılığında kooperatif tarafından üretilen temizlik ürünlerine sahip olma ve dahası sürekli olarak Vio.Me ile ilişkili (hem mücadele hem de üretim süreci hakkındaki) bilgilerden haberdar olma ve “öneri niteliğindeki oy” hakkı ile de projenin geleceğine etki etme hakkına sahip olmayı sağlamaktadır. Bu şekilde emek ile üretimin toplumsal kontrolü arasında bir köprü kurulması hedeflenmektedir. Bu köprü sayesinde hepimiz işçilerin öz-yönetimi projesinde aktif olarak rol alabileceğiz.
Vio.Me Sosyal Kooperatifi tüzüğünde "Dayanışmacı destekçinin " tanımı: Toplumsal cinsiyeti, etnisitesi ve dini ne olursa olsun Sosyal kooperatifin prensiplerinden esinlenen ve onlara katılan ve onarın gerçekleşmesi için katkı sunmak isteyen herkes (mesela tüzükte belirtildiği şekliyle) herkes projenin dayanışmacı-destekçileri olabilir. Bu statüyü elde etmek için, kişisel bilgilerini (isim , meslek , ikamet yeri , e - posta) içeren bir maili: protbiometal@gmail.com  gönderip talepte bulunulması gerekir.
( *NOT: Şu an için, teknik sınırlamalar nedeniyle, sadece Yunanistan’da yaşayan Dayanışmacı- destekçiler mali katkıları karşılığında verilen ürünlere ulaşabileceklerdir. Diğer ülkeler için ürünlere ulaşım, ancak gelecekte Vio.Me. Sosyal Kooperatifi dağıtım ağı genişledikçe mümkün olacaktır. Bu konudan bağımsız olarak, biz herkesi dayanışma destekçisi olmaya davet ediyoruz.)
Vio.Me.’nin Dayanışmacı-destekçilerinden ellerindeki bilgi, mali katkı, ya da herhangi başka bir aktivite ya da malzemeyi sunarak Sosyal Kooperatifinin eylemlerini desteklemesi beklenmektedir. Aylık 3 € ya da öğrenciler, üç ya da daha fazla çocuğu olanlar ve işsizler için 1,5 € katkı payı ödeme zorunluluğu vardır. Bu katkı karşılığında ederi kadar Vio.Me. ürününe sahip olunur.
Eğer ödemenin yapılamaması idari komiteye iletilmiş bir ekonomik imkânsızlık nedeniyle gerçekleşmekteyse bu hak kaybına yol açmaz. Dayanışmacı-destekçiler Vio.Me.’nin genel toplantılarına katılma, görüşlerini belirtme dahası “öneri niteliğindeki oy” kullanma hakkına sahiplerdir. Ayrıca Sosyal Kooperatifin yıllık mali bilançosu, tüzüğünde herhangi bir değişiklik veya diğer önemli gelişmeler ve faaliyetler hakkında bilgilendirilme hakkına sahiptirler. Bu paragrafta belirtilen dayanışmacı-destekçilerin bütün hakları konusunda onları bilgilendirme sorumluluğu genel merkezdedir.
---------------------------------------------------
Vio.Me. Dayanışma günü kutlandı!


16 Aralık Cumartesi günü Özgür Micropolis Sosyal Merkezi’nde ürünlerimizi dağıttık. Beraber yemek pişirdik ve akşam da müzik ile öz-yönetimli fabrikaları kutladık.

------------------------------------------------
Vio.Me.'de üretimin başlamasından bir kaç hafta önce çekilen 30 dakikalık mükemmel bir belgesel. İşçilerin ağzından şirketlerinin kapanışı, onu özyönetimle çalıştırmaya karar verişleri ve dayanışma hareketinin doğuşunun hikayesi. Belgeselin Türkçe altyazısı mevcuttur. VIO.ME.: Eğer Onlar Yapamıyorsa, Biz Yaparız! Video: Diakoptes

Vio.Me.’nin Özyönetimi için Mücadele!

Yunanistan’ın Thessaloniki kentindeki bir inşaat materyalleri fabrikası olan Vio.Me.’nin işçilerinin maaşları 2011 Mayıs’ından beri ödenmemekteydi. Fabrikanın mal sahipleri de fabrikayı terkedip gitdiler. İşçiler genel toplantıları sonucunda aldıkları kararla fabrikayı işgal etmeye ve doğrudan demokratik bir şekilde ve işçi kontrolü altında fabrikayı işletmeye devam etmeye karar verdiler. Yunanistan’da ve Dünyanın geri kalanında ilgi çeken bir yıllık bir mücadeleden ve 3 günlük yoğun bir eylemlilik sürecinin ardından 13 Şubat 2013’te üretime başladılar.

 Yardım etmek için neler yapılabilirsiniz?

- Haberi yayın! Bu bilgiyi arkadaşlarınıza, bağlantılarınıza ve örgütlere duyurun. Bizim baskılara karşı tek kalkanımız toplumla bağımız! Bizim başarılı olmamızı sağlayacak tek şey ise çeşitli topluluklarla kuracağımız güçlü bağlar.
- Ekonomik destekte bulunun! Üretimin maliyeti yüksek ve ilk bir kaç ay çok kritik. İşçilerin somut bir alım-satım planı var ve gayretlerinin başarıyla sonuçlanacağı konusunda çok iyimserler, fakat piyasada sağlam bir pozisyona gelebilmeleri biraz vakit alacak. Haydi bunun gerçekleşmesi için yardım yapın! Yukarıdaki “Donate” (Bağışla) tuşunu kullanarak bağış yapın, unutmayın her kuruş işe yarar!
- Kendi iş yerinizde, mahallenizde, şehrinizde örgütlenin! Aracılara, profesyonel politikacılara ve bürokratlara gerek bırakmayan gerçek sosyal özyönetimi büyütün! Mahalle ve kooperatif meclisleri oluşturun; ortak zenginlikleri koruyun;  dayanışma, tanınma ve yakınlık üzerine kurulu olan yeni bir uygarlığı büyütün!
- Sorularınızı ya da dayanışma mesajlarınızı Thessaloniki’nin Açık Dayanışma İnsiyatifi’nin protbiometal@gmail.com adlı email adresine yollayın. Dünyanın her tarafndan gelen dayanışmanın sıcaklığını hissetmek işçileri mutlu edecektir.
------------------------------------------------------------------------------------

Selanik’te özyönetimin makineleri çalıştı!

 (çeviri: http://meydangazetesi.org)

 Vio Met işçileri üç gün süren eylemlerin ardından bugün makineleri çalıştırdılar. Fabrikayı ele geçirip çalıştırmaya başlayan Vio Met. işçileri için, dün  bir çok sanatçının katıldığı bir dayanışma konseri gerçekleşti. Aralarında “mücadelenin bir parçası olan”  Thanassis Papakonstantinou’ nun da bulunduğu sanatçıların verdiği konser için tüm stad dolarken yaklaşık bin kişi de içeri giremedi. Katılım beklentilerin çok üzerinde gerçekleşti.  Gecenin en vurucu anı işçilerin  mikrofonu ellerine alıp toplumsal adalete, dayanışmaya ve özyönetime dayanan yeni bir toplum hayallerini paylaştıkları andı. Konser 5000 kişinin alkışları, sloganları ve dayanışma şarkılarıyla devam etti.

Ertesi sabah fabrikaya büyük bir yürüyüş yapıldı. Fabrikaya girdiklerinde herkes yerlerini aldı ve ulusal, yerel kameraların ve alternatif medyanın  önünde üretime başlandı. İşçiler fabrikayı gezdirip üretim süreçlerini gazetecilere ve kendileriyle dayanışmaya gelenlere anlattılar.
Tüm bunlara rağmen henüz daha yolun başında olduklarını belirten işçiler üretim maliyetlerinin yüksek olmasına ve kredi imkanları olmamasına rağmen iyimserliklerini koruyorlar ve başlangıçtaki bir iki ay için destekçi grup ve bireylerin topladıkları bağışlara güveniyorlar.
İşçiler toksik olmayan ekolojik içerikli yeni temizlik ürünleri arayışına girmişler bile. Fabrika Kaliteli inşaat malzemeleri üretiyor. Harç, alçı, fayans yapıştırıcı, su geçirmez derz üretiyor ve bunların kalitesini arttırırken fiyatlarının da nasıl düşürüleceğini biliyorlar. Ancak maalesef maliyetteki artış nedeniyle çok uzak mesafelere dağıtım yapamıyorlar yalnızca Yunanistan ve çevredeki Balkan ülkelerine dağıtılacak.
Vio Met’in 40 işçisi ve yüzlerce destekçi üç gün boyunca unutamayacakları bir deneyim yaşadılar. Bu uzun ve zorlu bir yolun yalnızca başlangıcı olsa da. Şimdi her zamankinden daha güçlü olma zamanı, şimdi temeli dayanışma, adalet ve özyönetime dayanan  bir toplum için örgütlenme zamanı!

--------------------------------------------------------------

Vio.Me. (Endüstriyel Materyal) Fabrikası İşçi Kontrolü Altında Üretime Başlıyor!


"Hamuru yoğuranlar biziz, fakat ekmeksiziz, 
Kömürü çıkaranlar biziz fakat üşüyende bizleriz.
 Biz hiç bir şeyi olmayanlarız ve dünyayı almaya geldik.”

Tassos Livaditis (Yunanlı Şair, 1922-1988)

Krizin Kalbinde, Vio.Me İşçileri sömürünün ve mülkiyetin kalbini hedefliyorlar

İşsizliğin %30’lara tırmandığı, işçi ücretlerinin sıfıra vurduğu ve büyük laflarda ve daha fazla vergiden bıktıkları bir zamanda, sahiplerinin terk ettiği bir fabrikanın işçileri olan ve Mayıs 2011’den bu yana ücretlerini alamayan Vio.Me. işçileri genel meclislerinin aldığı bir kararla kalıcı işsizlik koşullarına yem olmamaya, bunun yerine fabrikayı kendi ellerine alıp kendileri işletme mücadelesi yürütmeye karar verdiler. Ekim 2011’de bir tasarı ile tam işçi kontrolü altındaki bir işçi kooperatifinin kurulması, bu işçi kooperatiflerinin yasal olarak tanınması ve diğerlerinin de iştirakini önerdiler. Aynı zamanda da Fabrikayı yeniden üretime döndürmek için gereken parayı, yani toplumun zenginliklerinin üreticileri olarak zaten kendilerinin olan parayı talep ettiler. Bu planları devlet ve sendikal bürokrasileri tarafından ilgi görmedi. Fakat bu plan son 6 aydır bu Vio.Me. İşçilerinin mesajını yaymaya çalışan öncelikle Thessaloniki’de Açık Dayanışma İnisiyatifi’nin ve sonrasında da diğer şehirlerde kurulan pek çok benzer inisiyatifin kurulumunun da gösterdiği gibi sosyal hareketler dünyasında büyük bir heyecanla karşılandı.


An Vio.Me.’nin işçiler tarafından kontrol edilmesinin anıdır!

İşçiler beş parsız devletin karşılıksız sözlerini tutmasını daha fazla bekleyemezler. (Emek Bakanlığının sözünü verdiği 1000 Euro’luk acil durum yardımı bile asla Ekonomi Bakanlığı tarafından onaylanmadı.) Şimdi Vio.Me. fabrikasının – işçilerini atan, batan ve kapanan diğer fabrikaların da- işçileri tarafından yeniden açılmasının vaktidir, fakat eski değil yeni patronları tarafından. Mücadele sadece Vio.Me.’ye indirgenmemeli, başarılı olması için mücadele kapanmakta olan diğer fabrika ve işyerlerine yayılmalı. Çünkü ancak özyönetimci bir fabrikalar ağının içerisinde Vio.Me. gelişebilir ve üretimin ve ekonominin daha farklı örgütlenmesine doğru yolu aydınlatabilir. Sömürünün, eşitsizliğin ve hiyerarşinin olmadığı bir örgütlenmeye doğru.

Şu an Yunanistan’da fabrikalar ardı ardına kapanırken, işsizlik 2 milyona yaklaşıyor ve nüfusun ezici bir çoğunluğu yoksulluk ve çaresizliğe mahkum ediliyor PASOK-ND-DIMAR hükümeti tarafından. Buna karşı fabrikaları işçi kontrolü altında işletmek her gün deneyimlediğimiz bu felakete karşı verilebilecek tek mantıklı cevap. Bu nedenle Vio.Me.’nin mücadelesi hepimizin mücadelesi.

Biz bütün işçileri, işsizleri ve krizden etkilenen herkesi Vio.Me.’nin yanında durmaya, onların pratiğe döktüğü işçilerin patronları olmadan başarabileceği fikrini desteklemeye davet ediyoruz. Herkesi Thessaloniki’de üç günlük büyük bir etkinlikle sonlanacak ulusal çaptaki Mücadele ve Dayanışma Karavanı’na katılmaya çağırıyoruz. Herkesi kendi çalışma yerlerinde bürokratlar olmadan doğrudan demokratik prosedürlerle mücadeleye katılmaya ve mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz. Hayatlarımız yok edenleri söküp atmak için genel politik greve!

Burası Vio.Me. Haydi işe!
İşçilerin özyönetimini hazırlıyor her yerde!
Patronsuz bir toplumu hazırlıyor için her yerde!

Açık Dayanışma ve Destek İnisiyatifi
Vio.Me. işçilerinin mücadelesine!